Aktualności


Pielgrzymka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
w Łagiewnikach

 

 

Dzieci z naszej parafii, 7 czerwca 2022 r. wraz z rodzicami, najbliższymi oraz wychowawczyniami wyruszyły na pielgrzymkę dziękczynną za dar Pierwszej Komunii Świętej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Po wspólnej Mszy świętej był czas zwiedzania Sanktuarium oraz Centrum św. Jana Pawła II, gdzie została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia. Dużym zainteresowaniem pielgrzymów cieszyło się Muzeum Świętego Jana Pawła II w Krakowie.

Niech owoce Komunii Świętej oraz tej pielgrzymki trwają w sercach dzieci oraz ich rodzin.

 

 

Zobacz  galerięPoświęcenie kapliczki
Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Dąbrowicy

Dzień 13 maja 2022 roku stał się dniem wyjątkowym dla wiernych parafii Ślęzaki. Powodem podniosłego charakteru tego dnia, było poświęcenie kapliczki na Górach w Dąbrowicy, połączone z procesją fatimską. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Frankowskiego.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, druhowie OSP, panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowicy oraz parafianie i goście. Homilię wygłosił ks. bp. Edward Frankowski, a jego słowa poruszyły serca wiernych; szczególnie te, że jesteśmy „parafią Maryjną”. Maryja nas ukochała i jest z nami, bo mamy świątynię pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kaplica, która będzie poświęcona jest pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, pielęgnujemy nabożeństwa ku czci Matki Bożej Fatimskiej.

Parafianie ubogaceni i wzmocnieni w wierze podczas Mszy świętej, wyruszyli w procesji fatimskiej do Dąbrowicy. Podczas procesji wierni odmówili Różaniec i odśpiewali Litanię Loretańską. Procesja dotarła do kapliczki na Górach w Dąbrowicy, gdzie w obecności blisko 200 osób ks. bp Edward Frankowski dokonał poświęcenia. W imieniu wszystkich parafian podziękowała wręczając kwiaty pani Barbara Marek.

Ze źródeł historycznych oraz z relacji parafian wiemy, że kapliczka została wybudowana w 1913 r. z inicjatywy Michała Marka jako wyraz wdzięczności Matce Bożej za ustanie epidemii cholery, która wówczas nawiedziła wieś. Centralne miejsce w kapliczce zajął obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wnuczek Michała Marka, Jan Marek wraz żoną Zofią odnowili kapliczkę w 1993 r. Pomagał im Władysław Byczek. Przez lata pobliscy mieszkańcy opiekowali się kapliczką.

W czasie uroczystości poświęcenia, historię kapliczki przybliżył Wacław Smykla, który dołożył starań, aby kapliczkę odrestaurować. W latach 2021-2022 przystąpiono do generalnego remontu finansowanego z budżetu Urzędu Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, Urzędu Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu oraz Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. W uroczystości poświęcenia kapliczki uczestniczyli i zabrali głos: Marek Mazur – burmistrz Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim, Jacek Rożek – wicestarosta powiatu tarnobrzeskiego, Wacław Smykla – przewodniczący Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim.

                                                                                                                            auotor: p. Weronika Wójcik

$("#dekret_title").click(function() { alert('test'); $("ol").toggle(); });